Architekt wnętrz na poddaszu

Mieszkanie na poddaszu ma swój niepowtarzalny, artystyczny klimat. Zwłaszcza wtedy, gdy jest dostatecznie wysokie i dobrze oświetlone. Zróżnicowana wysokość, skosy, słupy, lukarny, okna dachowe wymuszają niestandardowe i niebanalne rozwiązania. Przy odrobienie inwencji twórczej właścicieli i architektów można stworzyć atrakcyjną przestrzeń o szczególnym charakterze.
Skosy dachu, kominy, słupy bardzo silnie definiują przestrzeń. Dla niektórych będzie to mankament nie do przeskoczenia, szczególnie jeśli mieszkanie jest małe (skośne płaszczyzny przytłaczają, wnętrze jest nieustawne, meble się nie mieszczą)
Jak oswoić poddasze i jego mankamenty zamienić w atuty?

Poniżej przedstawiam kilka ciekawych aranżacji małych mieszkań na poddaszu.
Mini loft w Pradze

Architekt wnętrz Dalibor Hlavacek na małej powierzchni stworzył jasne, przestronne i funkcjonalne mieszkanie.
Na niższym poziomie znajduje się pokój dzienny , aneks kuchenny i łazienka, a na antresoli zorganizowano gabinet, który może być wykorzystywany również jako druga sypiania.
Aby jak najefektywniej wykorzystać dosyć ograniczoną przestrzeń, architekt wnętrz w wielu miejscach umieścił szafy, schowki, półki. Bardzo ciekawie rozwiązano formę schodów na antresolę, pod którymi znajdują się meble kuchenne.
Wielkim atutem tego poddasza są potrójne okna połaciowe, doskonale doświetlające przestrzeń poddasza.
W aranżacji wnętrz wykorzystano naturalne materiały takie jak kamień, cegła i drewno. Białe ściany i szafy wnękowe, są idealnym tłem dla starej, drewnianej konstrukcji dachowej i muru z nieotynkowanych cegieł.

 

architekt wnętrz Nir Pearlson

architekt Nir PearlsonŹródło: http://www.idesignarch.com/

Apartament w Paryżu

Apartament został zaprojektowany przez paryskie studio MAAJ Architectes. Mieszkanie jest dwupoziomowe. Na dole znajduje się salon, kuchnia , łazienka ,wc i domowe biuro, a na antresolach dwie sypialnie. Do każdej z sypialni prowadzą osobne schody. Aby nie zabierać cennej przestrzeni, architekt wnętrz zaproponował nietypową, ciekawą ale i ryzykowną formę schodów – strome, wąskie, bez poręczy.

Jego przykład pokazuje, że więźba nie musi dominować, aby stać się atrakcyjnym elementem wnętrza. Pomalowanie sufitu i drewnianej konstrukcji na biało odbiera im ciężar. Kontrastującymi elementami są czarne stopnie schodów, nowoczesne meble kuchenne i drobne elementy wyposażenia. Wnętrze mieszkania charakteryzuje się prostotą wykończenia. Tu każdy z elementów ma jasno przypisaną funkcję.

architekt wnętrz Hella Jongerius

architekt Hella JongeriusŹródło: http://www.design4now.com/

Biały loft w Göteborgu

Loft znajduje się w kamienicy wybudowanej w 1916 roku w Göteborgu. Ma około 55 m2. Składa się z pokoju dziennego, pół otwartej kuchni, łazienki i antresoli na którą prowadzą kręcone schody z pokoju dziennego.
Aranżację poddasza w stylu skandynawskim cechuje prostota, funkcjonalność, świetlistość, estetyka, czar bieli i czerni. Pomalowane na czarno deski podłogowe dodają elegancji, a białe ściany rozświetlają wnętrza. Wystrój łączy w sobie elementy nowoczesne i tradycyjne. Nowoczesna kolorystyka, meble, antresola współgrają z konstrukcja więźby pomalowaną na czarno, piecem typu koza, rustykalnymi dodatkami, tworząc wyjątkowy klimat.

architekt wnętrz Christina Arnesdotter

architeket Christina ArnesdotterZdjęcia: http://www.stadshem.se/