Północne inspiracje

Styl skandynawski to jasne przestrzenie pełne światła, proste i naturalne dodatki oraz estetyka idealnie współgrająca z funkcjonalnością.

          Krótkie dni z małą ilością naturalnego światła oraz długie, mroźne zimy, sprawiły że skandynawskie wnętrza aranżowane są w jasnej kolorystyce. Białe ściany optycznie powiększają pomieszczenia. Biel doskonale odbija światło, dzięki czemu wnętrza wydają się jaśniejsze. Aby uchwycić jak najwięcej naturalnego światła w oknach rzadko można zobaczyć firanki i zasłony. Zastępuje się je roletami.

          Kolejnym sposobem na zmaksymalizowanie poczucia przestrzeni w małym otoczeniu jest prostota. Wnętrza bez zbędnych ozdobników mają przede wszystkim odznaczać się minimalizmem, lekkością i ekologicznymi rozwiązaniami.Pozbawione ozdobników szafki, stoły, stoliki kawowe i krzesła mają geometryczne, nieskomplikowane kształty. Oszczędność w doborze akcesoriów dekoracji ścian, nasyconych kolorów czy wzorów oczyszcza przestrzeń.

          Podstawą wnętrz w stylu skandynawskim są naturalne materiały. Trudno wyobrazić sobie mieszkanie skandynawskie bez drewnianej podłogi. W zależności od upodobań można pozostawić ją w naturalnym kolorze lub pomalować na biało. Materiały obiciowe, pledy czy dekoracja okien to przede wszystkim wełna, bawełna, len, naturalne futra. Dywany ocieplające podłogę to albo tkana, elegancka wełna albo rustykalne plecionki z bawełny i lnu .

          Każde wnętrze wymaga odrobiny drobiazgów, dzięki którym zyska ono indywidualny charakter. Styl skandynawski, mimo że oszczędny, uwielbia stylowe akcesoria. We wnętrzach w trendzie scandi dekoracje to na przykład duże, miękkie poduszki. Ważne, by dodatki podkreślały charakter wnętrza, nie zagracając go jednocześnie.

Styl skandynawski we wnętrzach cieszy się dzisiaj ogromną popularnością. Coraz częściej dostrzegamy jego potencjał i urok.

Mała kawalerka na poddaszu

01

To ciekawe małe mieszkanie o powierzchni 31 m kw. znajduje się na poddaszu prawie stuletniej kamienicy w Goteborgu. Kawalerka jest na planie prostokąta. Na niewielkiej powierzchni urządzono tutaj funkcjonalną kuchnię, salon, pełniący również rolę sypialni oraz wygodną łazienkę.

We wnętrzu króluje biel, która rozświetla pomieszczenia i powiększa je optycznie. Na biało zostały pomalowane ściany, belki, większość elementów wyposażenia. Z bielą kontrastuje ciemna, drewniana podłoga.

03.

02Fot. Jonas Berg / stadshem.se

Mieszkanie z antresolą

.

04

.

05

.

06

Fot. Jonas Berg / stadshem.se